C – klasa / Klasa C na Podkarpaciu

Tekst by NaSpalonym
http://facebook.com/naspalonym

Krosno, Brzozów, Jasło, Lesko, Sanok, Ustrzyki Dolne…


Takie rzeczy tylko na Podkarpaciu!
Jak wygrać z bólem… (Piłkarz i sędzia zgodnie schodzą z boiska). fot. NaSpalonym

Podsumowanie rundy jesiennej 2016/17

Okręgowy Związek Piłki Nożnej Krosno obejmuje aż sześć powiatów: krośnieński (926 km2), brzozowski (539 km2), sanocki (1224 km2), jasielski (831 km2), bieszczadzki (1139 km2) i leski (835 km2). Obszar ten jest więc naprawdę spory – stanowi prawie 31% powierzchni województwa podkarpackiego!
To smutne, ale w pozostałej części Podkarpacia nie istnieje ani jedna klasa C!!!
We wszystkich ligach, których organizatorem jest OZPN Krosno gra obecnie 136 drużyn seniorskich, nie wliczając tych, które wycofały się przed rozpoczęciem jesiennych rozgrywek sezonu 2016/17 (lub w ich trakcie).

Odległości między klubami bywają więc dość uciążliwe. Szczególnie dotyczy to klubów z Bieszczad, które muszą czasem przejechać podgórskimi krętymi ścieżkami długą trasę. Dotyczy to nie tylko klasy C… Przykładowo, beniaminek klasy A (grupa I) Jawornik Czarna, aby zagrać ligowy mecz z Iskrą Iskrzynia musi przejechać około 90 km.

Okręg krośnieński wyróżnia się nie tylko w całym województwie podkarpackim. U nas są aż cztery grupy klasy C. Z roku na rok liczba drużyn powoli wzrasta. W sumie drużyn występujących w najniższej lidze jest w tym sezonie 41, a mogło być jeszcze więcej…! Przed startem rozgrywek wycofały się drużyny Grodzisko Wietrzno i Gabry Łukowe, a nie mniej popularny Otryt Lutowiska zrezygnował po 4. kolejce. Awans do wyższej ligi wywalczą mistrz i wicemistrz każdej grupy. Zauważmy, że w np. sezonie 2014/2015 grupa I Klasy C liczyła zaledwie 7 drużyn. Wtedy awans uzyskała tylko drużyna z pierwszego miejsca. C – klasy na Podkarpaciu wyróżnia też w skali Polski …brak drugich drużyn klubowych (na co zwrócił uwagę m. in. redaktor Cfeter). Na razie bowiem Karpatom II Krosno nie grozi spadek do C-klasy…

W grupie pierwszej stawce przewodzi Osława Zagórz. Jest to jedyna drużyna z C klasy i jedna z dwóch ekip w OZPN Krosno, która w tej rundzie nie straciła nawet punktu (drużyną, która także zakończyła rundę z maksymalną liczbą punktów na koncie jest Szarotka Nowosielce występująca w klasie B).
Za plecami Osławy uplasowały się Bieszczady Jankowce, które poniosły tylko jedną porażkę, ale dosyć bolesną… Mianowicie w meczu ostatniej kolejki, który zdecydował o pierwszym miejscu na koniec rundy wyraźnie lepszą ekipą była drużyna z Zagórza wygrywając na własnym terenie 6-2. Trzecie miejsce w tabeli zajęła drużyna ULKS Czerteż ze stratą 8 oczek do drugiej lokaty i raczej nie włączy się do walki o awans.

W grupie drugiej liderują Victoria Niebocko i dość nieoczekiwanie LKS Wzdów, ale tutaj sytuacja jest dużo ciekawsza niż w grupie pierwszej. Nawet zajmująca szóstą lokatę drużyna Pogórze Srogów Górny przy sprzyjających wiatrach ma szansę na awans do Serie B. Pewną ciekawostką i to nie tylko piłkarską jest fakt, że w drużynie lidera z Niebocka występuje Adam Ruda – urodzony w Dydni skoczek narciarski, wicemistrz Polski z 2014 roku. A. Ruda w tej rundzie wystąpił w 9 meczach i 3 razy pokonał bramkarza rywali, a nie strzelił ani jednego samobója!!!

W grupie trzeciej prowadzi Rotar Węglówka, a tuż za nim uplasował się Florian Rymanów Zdrój ze stratą tylko jednego punktu. Florian oprócz 2. miejsca w tabeli może pochwalić się najskuteczniejszą ofensywą spośród wszystkich drużyn grających w klasie C. W 10 pojedynkach gracze z Rymanowa Zdroju trafiali do siatki 45 razy. Najczęściej strzelał Daniel Ziembicki, który ma na koncie aż 19 trafień w 10 meczach. Wspominający w tutejszych mediach rozgrywki tej grupy, częściej niż o walce o awans mówili o wynikach drużyny Orlewu Suchodół. Jest to jedyny klub w OZPN Krosno, który w całej rundzie nie zdobył choćby 1 punktu, a jego bilans bramkowy: 6-76 …też wiele mówi. Trzy ostatnie mecze zakończył porażkami: 0-11 z Błękitnymi Żeglce, 0-15 z LKS Głowienka i 0-16 z Florianem Rymanów-Zdrój (mecz przerwany w 75. minucie). Istotnym powodem takich rezultatów jest fakt, że Orlew Suchodół ma potężne braki kadrowe i mecze rozgrywa w 8-osobowym składzie, ale piłkarze tego klubu zapowiadają, że będzie dużo lepiej, bo wiosna…

W czwartej grupie liderem jest Tajfun Łubno Szlacheckie, a drugie miejsce zajmuje Sparta Osobnica. Wiosną o awans powalczą także LKS Brzezówka i Wisłoka Błażkowa, a może i nawet piąta w tabeli Rędzinianka Wojaszówka. Przy okazji omawiania tej grupy warto wspomnieć o liderze klasyfikacji strzelców. Napastnik lidera, Jakub Sajdak, młody i utalentowany piłkarz zdobył 18 goli w 10 meczach. Stanowi to 51% wszystkich goli zdobytych przez zespół z Łubna Szlacheckiego.
…Coraz częściej w środowisku pojawiają się głosy o reorganizacji rozgrywek w OZPN Krosno i likwidacji klas C. Takie propozycje i supozycje pojawiają się czasem na stronach internetowych klubów. Gdyby tak się stało drużyny automatycznie przydzielono by do klas B. W okręgu krośnieńskim obecnie są trzy grupy B-klasy. W razie likwidacji klasy C powstałyby więc kolejne grupy. Czy to rozwiązanie jest dobre? Czy rzeczywiście miałoby ono sens?… Ma wprawdzie trochę swoich zwolenników, ale pamiętajmy, że bez C – klasy w Krośnieńskiem i okolicach byłoby nadzwyczajnie nudno!!!


Takie rzeczy nie tylko na Podkarpaciu!
Jak wygrać z bólem… (portret solidarności piłkarskiej i portret piłkarza). fot. NaSpalonym

NaSpalonym
http://facebook.com/naspalonym
współpraca: Cfeter, pan Prezes