C – klasa w województwie śląskim

Autor: http://cfeter.blog.onet.pl
https://twitter.com/cfeter

C – klasa w ramach Śląskiego Związku Piłki Nożnej

XXI wiek i…
o rundzie jesiennej sezonu 2016/17

dscf7280a

Zdjęcie z meczu Olszynka Olza-LKS Bojanów (podokręg Racibórz) z 4 września 2016 by Cfeter

Rozgrywki piłkarskiej klasy C w Śląskim Związku Piłki Nożnej w przedziale lat 2002-2016 odbywały się w następujących podokręgach:

Podokręg Racibórz od sezonu 2002/2003 do 2016/2017 (bez przerwy)

Podokręg Rybnik od sezonu 2002/2003 do 2016/2017 (bez przerwy)

Podokręg Żywiec od sezonu 2002/2003 do sezonu 2008/2009

Podokręg Tychy od sezonu 2003/2004 do sezonu 2013/2014

Podokręg Skoczów sezony 2006/2007 i 2007/2008

Podokręg Zabrze od sezonu 2013/2014 po sezon 2016/2017

Uwaga: Trzeba nadmienić, że w odniesieniu do odleglejszych lat dane zgromadzone m. in. przez 90minut.pl mogą być niepełne.


Do sezonu 2007/2008 na Górnym Śląsku i wielu regionach Polski klasa C była w hierarchii rozgrywek ósmą ligą. Reforma sprawiła, że najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce stał się ekstraklasą, druga liga zyskała miano pierwszej, ….a klasa C z ósmej stała się dziewiątą ligą. W ciągu następnych lat, kilka okręgowych związków piłkarskich, jak choćby Opolski ZPN od sezonu 2012/13, zlikwidowało rozgrywki klasy C, wcielając występujące w niej drużyny do klasy B.

W sezonie 2016/2017 – w ramach ŚZPN rozgrywki C-klasy – odbywają się tylko / aż w 3 podokręgach: Racibórz, Rybnik i Zabrze. Każdy z podokręgów ma swoją specyficzność, chociaż widać też pewne podobieństwa, także w sezonie 2016/17…


PODOKRĘG RACIBÓRZ

W świetle regulaminu przyjętego przez zarząd podokręgu awans do klasy B w sezonie 2016/2017 wywalczy jedynie mistrz grupy. Ma to związek z reorganizacją rozgrywek na szczeblu podokręgu. By zrozumieć te zawiłości, trzeba sięgnąć parę sezonów wstecz…
W sezonach 2009/2010 – 2013/2014 funkcjonowały bowiem jedna grupa klasy B i dwie klasy C. Podokręg zadecydował wtedy o awansowaniu szczebel wyżej niemal połowy drużyn klasy C. W opinii wielu kibiców był to zły pomysł, niekorzystnie wpływający na poziom rozgrywek piłkarskiej klasy B. Na niejednym meczu można było dostrzec spore dysproporcje między dwoma rywalizującymi ze sobą klubami. W czerwcu 2016 roku włodarze regionalnej komórki związkowej zadecydowali o powrocie do systemu: jedna klasa B i dwie grupy klasy C. Jak tłumaczono był to rodzaj eksperymentu, który jednak się nie powiódł. Co ciekawe – niewykluczone jest (w wypadku niekorzystnej sytuacji sportowej drużyn tego podokręgu występujących w IV lidze i klasie okręgowej) utworzenie …klasy D!!! Gdyby ponad 20 drużyn miało znaleźć się w klasie C pomysł ten – w opinii lokalnych kibiców – jest dość sensowny…

W sezonie 2016/2017 w rozgrywkach bierze udział 11 drużyn. Stąd też w każdej kolejce jedna z nich zmuszona jest do pauzy. Jest to nieco kuriozalna sytuacja, zważywszy na fakt, że w klasie B przed sezonem wystąpił vacat! Podokręg awansował kluby z trzech pierwszych miejsc, nie dając szansy sprawdzenia się szczebel wyżej czwartej ekipie w tabeli-LKS Zabełków. Chyba, że drużyna znad polsko-czeskiej granicy sama nie zgłosiła takowej chęci. Zaznaczam, że to jedynie domysły kibica. W związku z tym w każdej ligowej kolejce pauzuje 1 drużyna zarówno w klasie C, jak i w jednej z grup klasy B.

Jesienią 2016 prym wiodły drużyny rezerwowe klubów występujących w klasie okręgowej. Naprzód II Zawada, Zameczek II Czernica i LKS II Tworków wypełniły skład podium. Na czwartym miejscu stanął, póki co, LKS Zabełków. Dystans pomiędzy liderem z Zawady a zabełkowskim LKS wynosi pięć punktów, także szansa na powrót Zabełkowa w szeregi klasy B jest realna. Ze względu na kuriozalne decyzje włodarzy trzymam kciuki za mistrzostwo dla LKS Zabełków! Stawkę zamyka LKS Bojanów. Drużyna ta powróciła jednak po około dwudziestu latach przerwy do ligowych tabel. Miejmy nadzieję, że udział w formalnych rozgrywkach nie będzie dla tej wioski jedynie epizodem.


PODOKRĘG RYBNIK

Według zapisów regulaminowych awans do klasy B wywalczą w sezonie 2016/2017 mistrz i wicemistrz.
W bieżących rozgrywkach rybnickiej klasy C udział bierze również 11 zespołów. Czyli także ktoś musi pauzować. Stało się to za sprawą rezerw Polonii Marklowice, które zgłosiły akces do gry, a „za pięć dwunasta” zrezygnowały ze startu. Przy tym wątek liczby klubów piłkarskich także i tutaj winieniem rozwinąć… Działacze rybniccy, podobnie jak raciborscy, przed sezonem także nie uzupełnili vacatu w klasie B! Awans wywalczyły rezerwy LKS-u Bełk i Fortecy Świerklany. Trzeci w stawce Żar Szeroka nie otrzymał szansy na sprawdzenie swych umiejętności w B-klasie… A z pewnością by sobie nieźle tam poradził, skoro po jesieni lideruje rybnickiej klasie C ze sporą przewagą! Tylko jakiś kataklizm mógłby spowodować, że wiosną Żar spadnie na trzecie miejsce. Bój o drugie miejsce jest bardzo zacięty. Pomiędzy drugim LKS-em Skrbeńsko a rezerwami Płomienia Połomia zajmującymi siódmą lokatę jest tylko pięć oczek różnicy. Pozostałe trzy drużyny: Sokół Chwałęcice, KS Kleszczów i zamykające stawkę rezerwy MKS-u 32 Radziejów-Popielów wyraźnie odstają po jesieni od reszty stawki… Czyżby myślały poważnie o klasie D??


PODOKRĘG ZABRZE

Przez wiele lat w zabrzańskim podokręgu w klasie B grało nieco ponad 20 drużyn podzielonych na dwie grupy. Nadmiar zgłoszeń do rozgrywek sprawił, że podokręg zdecydował się na utworzenie od sezonu 2013-2014 klasy C. Kilka klubów zanotowało wtedy po sezonie nieoczekiwany spadek.

W sezonie 2016/2017 występuje (oczywiście tak jak w podokręgach Racibórz i Rybnik) 11 drużyn. Czyli i tu mamy vacat! W podokręgu Zabrze jednak działacze dopuścili do gry w klasie B czwartą drużynę klasy C sezonu 2015/2016, czyli rezerwy Wilków Wilcza. Sytuacja była tutaj równie zawiła. Mistrzostwo wywalczyły bowiem LKS II Bujaków, który… nie mógł uzyskać promocji z racji tego, że pierwsza drużyna z Bujakowa gra w klasie B! Gdy wytwarza się vacat, w grę wchodzi zawsze kilka opcji… (zresztą nie tylko w rozgrywkach piłki nożnej… J).
W ligowym futbolu jedną z nich jest utrzymanie najwyżej sklasyfikowanego spadkowicza. Takie wymogi spełniała drużyna Victorii Pilchowice. Jednak… nie zgłosiła ona akcesu do klasy C w sezonie 2016-2017! Stąd też awans Wilków II.

W zabrskim podokręgu wolne miejsce można wypełnić, w raciborskim i rybnickim zaś – nie ma takiej możliwości (według mnie jest to istnym nonsensem!). Nie napotkałem zapisów regulaminowych tyczących się awansu z klasy C. Z pewnością awans uzyska mistrz.
Oto mała analiza walki o ten tytuł po rundzie jesiennej. Pierwsze miejsce zajmują dwa odrestaurowane kluby; nie posiadające wprawdzie klubowej restauracji (czy baru), ale to nie bardzo przeszkadza… Prymat wiodą Orły z Bojszowa, ale po piętach depcze im znana szerszemu gronu kibiców, nie tylko boksu: Walka Zabrze (wiele lat gry w III lidze piłkarskiej!). Rywalizacja o tytuł rozstrzygnie się tu zapewne w ostatnich sekundach ostatniego meczu! Na trzecim miejscu, choć już ze sporą stratą, stanęły rezerwy LKS 45 Bujaków. Awans im jednak ponownie nie grozi, gdyż pierwsza drużyna tego klubu (z dzielnicy Mikołowa) plasuje się w środku stawki klasy B i nie ma szans na promocję do klasy A. Czwarty w tabeli Ślązak Bycina traci do lidera dziewięć oczek, co – wobec dziesięciu wiosennych kolejek – byłoby dość odległym marzeniem o awansie…

Co przyniesie wiosna 2017 w śląskich klasach C? Z pewnością wiele emocji. Ważne, by zima nie przyniosła smutnych wiadomości oznajmiających wycofanie drużyn z najszlachetniejszego szczebla ligowej hierarchii, jaką jest wciąż klasa C…

Ze sportowym pozdrowieniem,

Cfeter

http://cfeter.blog.onet.pl
https://twitter.com/cfeter